Raz w roku w naszym kalendarzu liturgicznym przypada Dziękczynne Święto Żniw! Jest to moment, gdy się spotykamy, by wspólnie dziękować Bogu za wszystko, co od niego otrzymaliśmy w ciągu minionego roku. Dziękujemy wówczas za miejsca pracy, codzienny chleb, a także za zbiory z pól, ogrodów i lasów, które żywią każdą i każdego z nas. Ponownie mieliśmy okazję sobie przypomnieć, że człowiek jest Bożym stworzeniem, które nie posiada niczego sam z siebie. Bóg nie tylko obdarzył nas tym wszystkim, co posiadamy, lecz także stale czuwa nad nami jak dobrotliwy Ojciec!

20191006_090935

W niedzielę 6 października br. właśnie w tym celu luteranie zebrali się w swoim kościele przy ul. Puławskiej 2 A. W uroczystym nabożeństwie ze spowiedzią i Komunią Świętą poprowadzeni zostaliśmy przez dk. Martę Zachraj-Mikołajczyk, która wygłosiła również kazanie. Podczas nabożeństwa pomagał jej mgr teol. Grzegorz Fryda. Czas nabożeństwa był wypełniony wspólnym śpiewem zboru, występem chóru parafialnego, który pod kierunkiem p. Katarzyny Folgart zaśpiewał dwie pieśni, oraz wzbogacony muzyką organową w wykonaniu naszej organistki – p. Emilii Dziubińskiej.

W trakcie pieśni zboru śpiewanej po kazaniu dzieci rozdały wszystkim zebranym wypieczone specjalnie na tę okazję chlebki. Dziękując Bogu za błogosławieństwo minionego roku uczestnicy nabożeństwa mogli także przystąpić do społeczności Stołu Pańskiego (Komunii Świętej).

Po zakończonym nabożeństwie – jak w każdą niedzielę – spotkaliśmy się, by usiąść razem w sali parafialnej i porozmawiać przy kawie i ciastku. Można było wówczas także posmakować kromki chleba ze smalcem i ogórkiem lub chleba z humusem i ogórkiem. Pragniemy podziękować wszystkim Osobom, zwłaszcza Paniom, które były zaangażowane w przygotowanie kościoła do godnego przeżywania tego święta, a także zadbały o poczęstunek w sali parafialnej.

Tego typu święta mają moc jednoczyć i umacniać wspólnotę parafialną. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku dobry i łaskawy Bóg będzie nam błogosławił podobnie jak w obecnym.

mgr teol. Grzegorz Fryda