Nasz chór wziął udział w tegorocznym Zjedzie Chórów Diecezji Warszawskiej, który odbył się sobotę 19 maja w Tomaszowie. W tym roku uczestnikami byli również: Chór Parafii św. Mateusza z Łodzi, Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Radomia, Chór Semper Cantamus i Chór Vox Gaudi z Warszawy (Parafia Św. Trójcy)oraz Ewangelicki Chór Concordia ze Zgierza.

Zjazd rozpoczęło nabożeństwo Słowa Bożego z rozważaniem poprowadzonym przez ks. radcę Wojciecha Rudkowskiego z Radomia. Oprawę muzyczną powierzono naszej organistce – Pani Emilii Dziubińskiej. Po uroczystym otwarciu zjazdu przez ks. Wiesława Żydla z Piotrkowa Trybunalskiego w kościele Zbawiciela i słowie wprowadzenia przez Zwierzchnika Diecezji, ks. Biskupa Jana Cieślara, odbyły się warsztaty dla wszystkich chórzystów prowadzone przez Panią Zuzannę Kuźniak – kantor Parafii Św. Trójcy. Równolegle w domu parafialnym odbywały się warsztaty dla dyrygentów.  Po indywidualnych próbach chórów w kościele, każdy zespół okazję zwiedzić miasta, a także przy kawie i herbacie spróbowania wypieków parafianek tomaszowskich.

image

Po ciepłym posiłku odbył się koncert galowy w tomaszowskim kościele ewangelickim. Każdy z chórów zaprezentował po dwie pieśni religijne oraz jedną pieśń patriotyczną, ponieważ projekt ten realizowany był w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez nasz kraj, co wielokrotnie było podkreślane. Na koncercie obecni byli również przedstawiciele władz miasta – na czele z prezydentem.

W ramach projektu wszyscy uczestnicy zjazdu – chórzystki i chórzyści – otrzymali miłe drobne prezenty, wśród których były m.in. mini-śpiewniki patriotyczne, materiały propagujące turystykę okolic Tomaszowa oraz kieszonkowe wydania Nowego Testamentu.

Dopisała nie tylko pogoda, lecz także radosna, pełna serdeczności atmosfera tego wydarzenia. Bardzo miło i twórczo spędziliśmy czas. Cieszy fakt, że na przestrzeni ostatnich lat chóry zrobiły zauważalne postępy wokalne. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w jeszcze liczniejszym składzie.

Jolanta Janowska

Fot. Joanna Molin-Wiewióra