Kiedy myślimy o nabożeństwie – czy to niedzielnym, czy tygodniowym – wyobrażamy sobie, że spotykamy się wszyscy w kościele, śpiewamy, modlimy się, a całość prowadzi ksiądz. Niestety od piątku jest to niemożliwe. Przez ogłoszenie pandemii koronawirusa COVID19 wielu z nas swoją pracę czy szkołę musiało przenieść do domów, z których staramy się nie wychodzić, aby nie narażać się na rozprzestrzenianie się choroby. Z tego powodu również nabożeństwa i wszelkie inne aktywności w Parafii do końca marca zostały odwołane. Sytuacja zatem jest niecodzienna.

Jednak funkcjonująca w naszym Kościele zasada powszechnego kapłaństwa wszystkich wierzących pozwala nam, byśmy w momencie kiedy z różnych względów nie możemy uczestniczyć w nabożeństwie sami mogli spotykać się w domach i przeżywać spotkanie ze Słowem Bożym. Jezus do swoich uczniów mówił: „Gdzie bowiem dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18, 20). Dlatego jako Parafia idąc Wam naprzeciw przygotowaliśmy i będziemy przygotowywać materiały umożliwiające przeprowadzenie nabożeństw w waszych domach – zarówno tych niedzielnych jak i tygodniowych. Będą się pojawiać na naszej stronie internetowej. Dziś dostępny jest cały przebieg tygodniowego nabożeństwa domowego po niedzieli Oculi, który zawiera również opis przygotowania miejsca do takiego wydarzenia. Materiały będą dostępne w formie PDF w zakładce „Nabożeństwo domowe”. Zachęcamy do nowego sposobu przeżywania nabożeństw. Na stronie www.krakow.luteranie.pl/akompaniament możecie znaleźć organowe opracowanie wszystkich pieśni, co może pomóc Wam we wspólnym śpiewie.

Oprócz tego wiele Parafii oferuje transmisje z nabożeństw przez Internet. Dokładna rozpiska informująca o tym, gdzie i o której możecie przeżywać nabożeństwo znajdziecie pod tym linkami dotyczącymi nabożeństw tygodniowych (https://www.luteranie.pl/nowosci/transmisje_nabozenstw_tygodniowych,6608.html) oraz niedzielnych (https://www.luteranie.pl/nowosci/transmisje_nabozenstwa_domowe_i_rozwazania,6598.html).

Nabożeństwa można przeżywać również dzięki odbiornikom radiowym i telewizyjnym. W najbliższą niedzielę, o godzinie 18:00 na Drugim Kanale Polskiego Radia będzie można uczestniczyć w nabożeństwie retransmitowanym z naszej Parafii. W telewizji do końca marca TVP3 wygospodarowało godzinę czasu antenowego byśmy mogli przeżywać nabożeństwa. Retransmisje z nabożeństw można znaleźć tam od godziny 13:00.

Pamiętając o tym, że przeżywamy czas pasyjny Chrześcijańska Telewizja Internetowa przygotowuje codziennie o godzinie 7:00 rozważania oparte o wersety wyznaczone przez twórców książki „Z Biblią na co dzień”. Dostępne są na kanale  na YouTube znajdującym się pod tym linkiem (https://www.youtube.com/channel/UCOqk3jRCqY93ErtXvajS2yA). Twórcy tego kanału zapowiedzieli również publikowanie szkółek niedzielnych dla dzieci, które będą tam się pojawiały w niedzielę rano.

Jak już wspominamy o książce „Z Biblią na co dzień” to jest dostępna jej wersja na smartfony funkcjonujące zarówno na systemie Android jak i na iOS. Więcej informacji znajdziecie na stronie https://biblianacodzien.pl/.

W czasie pasyjnym, w tym roku dość specyficznym i wyjątkowym warto zadbać o swoją duchowość. Więcej czasu wolnego daje ku temu więcej możliwości. Zachęcamy do skorzystania.

Jeśli zaś potrzebujecie wsparcia duszpasterskiego lub martwicie się o kogoś z parafian to jesteśmy dla Was dostępni poprzez kontakt telefoniczny pod numerem kancelarii parafialnej (22 849 77 05) oraz mailowy (pulawska@luteranie.pl, dariusz.chwastek@luteranie.pl, grzegorz.fryda@luteranie.pl).