kosciolminiaturkaW niedzielę 5 października 2014 r. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie odbyło się Dziękczynne Nabożeństwo Żniw połączone ze Spowiedzią oraz Sakramentem Ołtarza. Kościół był tego dnia pięknie przystrojony kwiatami oraz plonami pól. Na początku nabożeństwa zborowników przywitał swoim zwyczajem proboszcz Parafii – ks. dr Dariusz Chwastek. Uroczystą atmosferę zapewnił występ mieszanego chóru parafialnego, który prowadzi Pani Katarzyna Folgart. Ponadto, uczestnicy nabożeństwa mogli podziwiać występ dziecięcego chórku parafialnego.

Proboszcz w kazaniu opartym na fragmencie z 13-go rozdziału Listu do Hebrajczyków powiedział, że Dziękczynne święto żniw przypomina zwykle o jednym: inni nie mają tego, z czego my sami możemy z reguły korzystać w obfitości A zarazem dzielenie się, do którego jesteśmy zobowiązani, wcale nie jest takie łatwe. Wręcz wydaje się tym trudniejsze, im więcej my mamy i chcemy mieć”.

Święto Żniw jest szczególnym momentem w życiu liturgicznym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bowiem możemy wtedy sobie na nowo uświadamiać, że to wszystko, co posiadamy, nie jest naszą zasługą. Ksiądz proboszcz kończąc swoje kazanie pozostawił słuchaczy z myślą następującej treści: Jednocześnie miłość Chrystusa do nas obliguje nas do tego, by dzielić się z naszymi bliźnimi Jego miłością oraz częścią nas samych. W ten sposób dzieląc się z innymi częścią swojego życiowego trudu, dzielimy się z nimi prawdziwym darem.

Wyjątkowym momentem w trakcie nabożeństwa było rozdawanie przez dzieci tzw. chlebków. Trafiły one do rąk zebranych wiernych, a następnie zostały zabrane do domów. Mają one przypominać o Bożej łasce, jaką każdego dnia jesteśmy na nowo obdarowywani.

Sebastian Madejski