5. Niedziela pasyjna – Judica

Hasło tygodniaSyn Człowieczy, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i oddać swoje życie jako okup za wielu (Mt 20, 28 / BE)

1.) Kolejne nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą odbędzie się w niedzielę za tydzień – 17 marca – o godz. 10.00. Przeżywać będziemy wtedy niedzielę Palmową. Serdecznie zapraszam!

2.) Dzisiaj (17 marca) – bezpośrednio po nabożeństwie – w sali parafialnej czynna będzie „kawiarenka”. Zachęcam do skorzystania z tej oferty!

3.) Z kolei osoby chętne, by przygotować kawiarenkę w którąś z niedziel w kwietniu, zachęcam do kontaktu z kancelarią parafialną! Można także zapisać się na listę dostępną na tablicy ogłoszeń, na której widnieją możliwe dostępne terminy.

4.) W poniedziałek 18 marca w sali parafialnej odbędzie się spotkanie Koła Pań. Zebranie rozpocznie się o godz. 17.00. Spotkanie ma charakter otwarty. Gorąco zapraszam w imieniu Organizatorek!

5.) Również w poniedziałek 18 marca o godz. 18.00 (w innym pomieszczeniu) rozpocznie się koleje spotkanie w ramach tzw. „Studium teologicznego”. Cykl comiesięcznych spotkań poświęcony jest obecnie teologii jednego z najwybitniejszych myślicieli XX wieku Paula Tillicha.

W grupie osób zainteresowanych protestantyzmem pojawiła się potrzeba wspólnego czytania i rozważania tekstów teologicznych. W szczególności pism, które mają znaczenie dla samorozumienia wiary i religii we współczesnym świecie.

Spotkania i wędrówkę przez teksty prowadzi dr Mateusz Jelinek, który w minionym roku obronił dysertację poświęconą myśli Tillicha. Serdecznie zapraszam.

W poniedziałek 18 marca mamy jeszcze jedno zaproszenie – tym razem z Parafii Św. Trójcy w Warszawie – na zebranie Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, które o godz. 17.30. organizuje prelekcję pt. „Karol Beyer i jego dzieło na tle historii i techniki XIX-wiecznej fotografii”. Prelekcję wygłosi dr Magdalena Szczypiorska-Chrzanowska. Prelegentka jest literaturoznawczynią i historyczką sztuki, pracuje w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się teorią literatury, poetyką i teorią tekstu literacko-fotograficznego, antropologią i filozofią fotografii.

Spotkanie odbędzie się w sali parafialnej nr 1 przy ul. Kredytowej 4 (lok. 1, domofon). Spotkanie ma charakter otwarty. Zapraszam w imieniu Organizatorów!

6.) We wtorek 19 marca o ustalonych porach odbędą się lekcje religii, a po zajęciach z dziećmi i młodzieżą o godz. 18.15 rozpocznie się kolejna próba chóru parafialnego. Gorąco zapraszam!

7.) W środę 20 marca o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie „Młodychy Dinozaurów“. W środę zawita do nas Pani Urszula Pasławska – posłanka obecnej kadencji Sejmu (Klub Parlamentarny  PSL – Trzecia Droga), która jest luteranką i Mazurką. Wygłosi prelekcję pt. „Mazurskość oraz protestantyzm na Mazurach”. Serdecznie zapraszam!

8.) W czwartek 21 marca o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie w ramach nowego cyklu medytacji pasyjnych, w czasie których łączymy słowo i obraz.

W centrum naszej uwagi jest refleksja biblijna spleciona z obrazami namalowanymi przez niderlandzkiego malarza Hieronima Boscha (1450-1516). Artysta słynie z niezwykłych przedstawień m.in. piekła, potworów czy też raju. Bosch żył w przededniu Reformacji w Niderlandach, które miały swoją własną drogę do Biblii, jej wspólnego czytania oraz interpretacji. Liczne grupy osób świeckich skupionych wokół ruchu devotio modernapoznawały Słowo Boże, rozważały je i dzieliły się nim na co dzień. Poprzez pryzmat biblijnego przekazu obejrzymy znane dzieła niderlandzkiego artysty. Naszym gościem będzie historyk i teolog ewangelicki dr Paweł Matwiejczuk. Serdecznie zapraszam!

9.) W piątek 22 marca odbędzie się kolejne ze spotkań młodzieżowych, które odbywają się o godz. 18.00. Serdecznie zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów!

10.) Tegoroczne rekolekcje pasyjne dla dzieci i rodziców zaplanowane zostały na sobotę 23 marca od godz. 10.00. Rekolekcje rozpoczniemy wspólnie w kościele, a następnie podzielimy się na trzy grupy wiekowe: dzieci przedszkolne i wczesnoszkolne, dzieci ze starszych klas oraz rodzice. Serdecznie zapraszamy!

11.) Tradycyjnie młodzież naszej Parafii zapraszamy do wzięcia udziału w rekolekcjach diecezjalnych w Łodzi w dniach 27-28 marca (Wielka Środa i Wielki Czwartek). Organizację wyjazdu młodzieży koordynuje ks. Wiktoria Matloch.

12.) Trwa 29-ta edycja akcji charytatywnej „Skarbonka diakonijna”, która od 18 lat ma charakter ekumeniczny (jest wspólnie prowadzona przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego).

Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: „Skarbonka dobrego serca”. Zachęcamy w niej do ograniczenia w czasie pasyjnym niektórych przyjemności i złożenia zaoszczędzonych w ten sposób środków finansowych do skarbonki. To jest propozycja nowoczesnej formy postu.

Przy wyjściu z kościoła wyłożone są tekturowe skarbonki, przeznaczone na zbieranie środków, które Diakonia zamierza przeznaczyć na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, na zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość. Jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości.

Akcję będziemy prowadzić do Niedzieli Palmowej.

13.) Trwa okres składania deklaracji podatkowych w Urzędach Skarbowych oraz przekazywania 1,5 % na konkretny, wybrany cel.

W zeszłym roku na cele diakonijne tą drogą nasza Parafia otrzymała sumę w wysokości w wysokości 14 092,20 zł, za co jeszcze raz tą drogą gorąco dziękuję! W tym roku ponownie zachęcam do przekazania 1,5% na rzecz pracy diakonijnej w naszej Parafii!

Żeby 1,5 % z Państwa podatków trafił do naszej Diakonii parafialnej, należy w swoim formularzu zeznania podatkowego wpisać nr KRS organu prowadzącego, który posiada status organizacji pożytki publicznego. W naszym przypadku to nr KSR 0000260697 Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zaś w rubryce „Informacje uzupełniające” należałoby wpisać słowa: Diakonia Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Szczegółowe informacje na ten temat są zawarte w specjalnej ulotce, którą można pobrać przy wyjściu z kościoła lub w domu parafialnym.

14.) W punkcie z literaturą do nabycia są nadal „Kalendarze Ewangelickie” na 2024 rok w postaci książkowej oraz przewodnik po czytaniach biblijnych „Z Biblią na co dzień” na bieżący rok, a także polecam aktualne wydanie „Zwiastuna Ewangelickiego” oraz wszystkie wydawnictwa znajdujące się w punkcie z literaturą. 

 

ks. dr Dariusz Chwastek