zniczmini„Ze wszystkich nędz najstraszniejsze ludzkie zapomnienie” Juliusz Słowacki

Grupa naszych parafian podjęła inicjatywę zorganizowania wyjazdu do Nowego Dworu Mazowieckiego. Celem wyjazdu jest uporządkowanie pozostałości zdewastowanego cmentarza ewangelicko-augsburskiego w tym mieście.

 

Niedawno, dzięki staraniom gminy żydowskiej teren cmentarza, podobnie jak sąsiadujący z nim  kirkut, zyskały wspólne metalowe ogrodzenie, co pozwoli zapobiec pogłębiającej się degradacji tego obszaru i dalszej profanacji miejsc pochówków byłych mieszkańców Nowego Dworu.

Przed wojną istniała tam bogata i prężna parafia luterańska, grupująca ewangelików miasta i okolicznych wsi. Liczyła ona ponad 2.000 wiernych. Jej ostatnim przedwojennym proboszczem był pastor Robert Nitchmann, który zginął w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen w czerwcu 1940 r. Przesłane przez władze hitlerowskie prochy pastora zostały  złożone w urnie w przedpogrzebowej kapliczce na cmentarzu nowodworskim.

W końcu wojny większość naszych współwyznawców ewakuowano z tego terenu wraz z wycofującą się armią niemiecką. Miejsca związane z luteranami, głównie kościół i cmentarz, pozostawione bez opieki przez lata niszczały, były rozkradane, celowo lub bezmyślnie dewastowane. W chwili obecnej możemy już tylko symbolicznie oddać hołd naszym współwyznawcom, którzy spoczęli w tej ziemi i zadbać o to, by ocalić od całkowitego zapomnienia pamięć o minionych pokoleniach nowodworskich ewangelików.

Ale musimy zacząć od rzeczy podstawowej: uporządkowania terenu cmentarza. Dlatego też zwracamy się z prośbą do członków naszej Parafii, głownie młodzieży, o uczestnictwo w tym wyjeździe. Chcielibyśmy posprzątać plac cmentarny, skosić trawę, zebrać śmieci, oczyścić dwa istniejące kamienne nagrobki. W nieodległej przyszłości planujemy umieszczenie tam tablicy  informacyjnej o historii nowodworskiego zboru, upamiętniającej ewangelickich mieszkańców miasta i okolic. Pragniemy otoczyć stałą opieką to miejsce pochówków naszych współwyznawców. Mamy nadzieję, że stanie się ono wyrazem pamięci o tych, którzy odeszli, lecz, dzięki których istnieniu i działaniu w przeszłości, możliwe jest budowanie międzypokoleniowych więzi i umacnianie solidarności wyznaniowej w teraźniejszości. Dlatego też zapraszamy  do udziału w tym wyjeździe członków drugiej stołecznej parafii – Parafii Św. Trójcy, bo jako warszawianie powinniśmy czuć się wspólnie spadkobiercami przedwojennej tradycji  naszego Kościoła.

Planowany termin wyjazdu to  sobota, 7 maja. Przewidujemy pobyt w Nowym Dworze w godz.10.00-14.00. Chętnych prosimy o zgłoszenie swoich danych (imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego) do kancelarii parafialnej osobiście lub telefonicznie ( 22/ 849 77 05)              do dn. 4.05.2011. W przypadku większej liczby zainteresowanych zapewnimy autokar.