4. Niedziela pasyjna – Laetare

Hasło tygodniaJeśli ziarnko pszeniczne, które wpadło do ziemi, nie obumrze, pojedynczym ziarnem zostaje, lecz jeśli obumrze, obfity owoc wydaje(J 12, 24 / BE)

 

  1. ) Kolejne nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą odbędzie się w niedzielę za tydzień – 6 kwietnia o godz. 10.00. Serdecznie zapraszam!

Uprzejmie również przypominam, iż nasze nabożeństwa są transmitowane na żywo na kanale You Tube:      

https://www.youtube.com/@PuawskaLuteranie/streams

2.) Dzisiaj – bezpośrednio po nabożeństwie – w sali parafialnej czynna będzie kawiarenka parafialna. W imieniu Pań Joanny, Bożeny i Małgorzaty gorąco zapraszam do skorzystania z tej oferty!

Osoby chętne, by przygotować kawiarenkę w którąś z niedziel w maju br. zachęcam do kontaktu z kancelarią parafialną! Można także zapisać się na listę dostępną na tablicy ogłoszeń, na której widnieją możliwe dostępne terminy.

3.) We wtorek 1 kwietnia oraz w niedzielę 6 kwietnia lekcje religii dla dzieci i młodzieży odbędą się o ustalonych porach.

4.) W najbliższy wtorek (1 kwietnia) bezpośrednio po lekcjach religii, a więc o godz. 18.15 rozpocznie się kolejna próba chóru parafialnego. Gorąco zapraszam chórzystki i chórzystów! 

5.) W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie biblijne. Będziemy analizować 2. rozdział Listu ap. Pawła do Kolosan.

Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym, a stosowne zaproszenie wraz z linkiem do połączenia w aplikacji ZOOM pojawi się w czwartek przed spotkaniem na stronie internetowej naszej Parafii. A zatem gorąco zapraszam do domu parafialnego lub przed ekrany komputerów!

6.) W najbliższy piątek, 4 kwietnia, zapraszam młodzież naszej Parafii zarówno ze szkół ponadpodstawowych, jak i studentów na kolejne spotkanie, które rozpocznie się tradycyjnie o godz. 18.00.

7.) W imieniu organizatorów zapraszamy na „Śniadanie (prawie) na trawie dla kobiet“, które odbędzie się 5 kwietnia (sobota) o godz. 10.00 przy ul. J. Rosoła 10. Organizatorami spotkania jest Parafia E-A Św. Trójcy w Warszawie oraz Fundacja Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe (ETO). W programie przewidziano warsztaty artystyczne oraz wykład ks. Wiktorii Matloch pt. „Byś kobietą… zmieniająca się rola kobiet”. Żeby wziąć udział w spotkaniu, należy się zapisać do 31 marca. Szczegóły widnieją na stronie internetowej naszej Parafii oraz na plakacie na tablicy ogłoszeń.

8.) Z kolei w niedzielę za tydzień, 6 kwietnia, odbędzie się „Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta”, który organizuje Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Marsz rozpocznie się o godzinie 16.00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Gorąco zapraszam w imieniu organizatorów!   

9.) Już dziś zapraszamy na parafialne rekolekcje rodzinne, które zaadresowane są do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz do rodziców i dziadków. Pragniemy – jak to miało miejsce w minionych latach – spotkać się w trzech grupach wiekowych: dwóch dla dzieci oraz jednej dla rodziców i dziadków. Rekolekcje odbędą się w sobotę 12 kwietnia – rozpoczniemy modlitwą tutaj w kościele o godz. 10.30. Serdecznie zapraszamy!

10.)Młodzież naszej Parafii tradycyjnie zapraszamy do wzięcia udziału w rekolekcjach diecezjalnych, które odbędą się w Łodzi w dniach 16-17 kwietnia (Wielka Środa i Wielki Czwartek). Organizację wyjazdu młodzieży koordynuje ks. Wiktoria Matloch.

11.) W miniony poniedziałek tutaj w kościele została otwarta wystawa prac o tematyce religijnej. Autorem prac jest prof. Juliusz Narzyński – artysta malarz, nauczyciel akademicki, nasz nieżyjący już parafianin.

Juliusz Narzyński był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1973 roku prowadził pracownię malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie ASP im. Władysława Strzemińskiego). Zapisał się w pamięci uczniów jako znakomity dydaktyk, który potrafił inspirować i zarażać pasją do sztuki. Jego prace były prezentowane na ponad 200 wystawach w Polsce i za granicą, a wiele z nich trafiło do kolekcji prywatnych i publicznych, m.in. do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Tworzył w duchu surrealizmu i symbolizmu, wypracował własny, rozpoznawalny, unikatowy styl. Często czerpał inspirację z poezji, którą doskonale znał i umiejętnie przekładał na język malarstwa. W jego dorobku znajdują się także dzieła o tematyce religijnej. Wiara była bowiem w Jego życiu sprawą istotną.

Juliusz Narzyński zmarł 8 listopada 2020 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny i dydaktyczny. Miał czterech braci, w tym dwóch duchownych: Janusza, Biskupa naszego Kościoła luterańskiego oraz Tadeusza, proboszcza Parafii ewangelickiej w Bydgoszczy.

W imieniu Pani Grażyny Narzyńskiej – pomysłodawczymi i fundatorki wystawy z pracami swojego stryja – zapraszam do jej obejrzenia po nabożeństwie!

12. ) W ramach cyklu modlitewnego, który trwa w całym naszym Kościele, w każdym tygodniu są przygotowywane informacje o parafiach danej diecezji wraz z intencjami modlitewnymi.

Obecnie cykl modlitewny dotyczy parafii w obrębie Diecezji Mazurskiej. Dzisiaj do naszej modlitwy powszechnej włączymy Parafię ewangelicką w Piszu, która obejmuje swoim zasięgiem kilka powiatów w południowo-wschodniej części Mazur. Do Parafii należą 3 filiały: Biała Piska, Ełk i Wejsuny, a cała społeczność liczy 138 osób. Proboszczem jest ks. Marcin Pysz. Parafia oprócz działalności kultowej i duszpasterskiej prowadzi rozbudowaną działalność diakonijną: Domy Pomocy Społecznej, Stacje Socjalne i Centra Integracji Społecznej.       

13.) Trwa okres składania deklaracji podatkowych w Urzędach Skarbowych oraz przekazywania 1,5 % na konkretny, wybrany cel. W tym roku ponownie zachęcamy do przekazania 1,5% na rzecz pracy diakonijnej w naszej Parafii!

Żeby 1,5 % z Państwa podatków trafił do naszej Diakonii parafialnej, należy w swoim formularzu zeznania podatkowego wpisać nr KRS organu prowadzącego, który posiada status organizacji pożytki publicznego. W naszym przypadku to nr KSR 0000260697 Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zaś w  w rubryce „Informacje uzupełniające” należałoby wpisać słowa: Diakonia Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Dzięki tej informacji uzupełniającej przekazane środki na pewno trafią do naszej Parafii.   

14.) Trwa 30-ta edycja akcji charytatywnej „Skarbonka diakonijna”, która od wielu lat ma charakter ekumeniczny (jest wspólnie prowadzona przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego).

Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: „Skarbonka nadziei”. Zachęcamy w niej do ograniczenia w czasie pasyjnym niektórych przyjemności i złożenia zaoszczędzonych w ten sposób środków finansowych do skarbonki. To jest propozycja nowoczesnej formy postu.

Przy wyjściu z kościoła wyłożone są tekturowe skarbonki, przeznaczone na zbieranie środków, które Diakonia przeznaczy na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, na zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość – jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości!

Akcję będziemy prowadzić do Niedzieli Palmowej. 

15.) Czas Pasyjny jest szczególnym okresem pokuty, modlitwy, zbliżania się do wydarzeń Wielkiego Tygodnia, stawania pod krzyżem Jezusa, by w niedzielny poranek Wielkanocy być świadkiem pustego grobu.

W tym niezwykłym czasie gromadzimy się również na naszych nabożeństwach, które pogłębiają tę tematykę. Jeżeli jednak są osoby, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w naszych nabożeństwach w kościele, a chciałyby przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego wziąć udział w społeczności Stołu Pańskiego, a więc otrzymać sakrament Komunii Świętej, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z duchownymi lub z kancelarią parafialną! Na zaproszenie danej osoby lub rodziny jesteśmy gotowi udać się pod odpowiedni adres, by poprowadzić domowe nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą!

16.) Polecam także aktualne wydanie „Zwiastuna Ewangelickiego” oraz wszystkie wydawnictwa znajdujące się w punkcie z literaturą (po lewej stronie przy wyjściu z kościoła).

 

ks. dr Dariusz Chwastek