2. Niedziela pasyjna – Reminiscere
Hasło tygodnia: „Bóg natomiast okazuje nam swoją miłość przez to, że gdy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł” (Rz 5,8 / BE)
1.) Jeszcze dzisiaj (16 marca) o godz. 12.00 – odbędzie się nabożeństwo rodzinne z liturgią przygotowaną dla dzieci, młodzieży, rodzin. Serdecznie zapraszam!
2.) Na kolejne nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą zapraszam gorąco w niedzielę za tydzień – 23 marca o godz. 10.00.
Przypominam również, iż nasze nabożeństwa są transmitowane na żywo na kanale You Tube:
https://www.youtube.com/@PuawskaLuteranie/stream
3) Dzisiaj – bezpośrednio po nabożeństwie – w sali parafialnej czynna będzie kawiarenka parafialna. W imieniu Pań Mirosławy Garczarek i Beaty Adamiak gorąco zapraszam do skorzystania z tej oferty!
Osoby chętne, by przygotować kawiarenkę w którąś z niedziel w kwietniu zachęcam do kontaktu z kancelarią parafialną! Można także zapisać się na listę dostępną na tablicy ogłoszeń, na której widnieją możliwe dostępne terminy.
4.) We wtorek (18 marca) o ustalonych porach odbędą się lekcje religii dla dzieci i młodzieży, a także dla grupy konfirmacyjnej.
5.) W najbliższy wtorek 18 marca bezpośrednio po lekcjach religii, a więc o godz. 18.15 rozpocznie się kolejna próba chóru parafialnego. Gorąco zapraszam chórzystki i chórzystów!
6.) W środę 19 marca o godz. 16.00 rozpocznie się kolejne zebranie Warszawskiego Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Serdecznie zapraszam w imieniu Organizatorów!
7.) W najbliższy czwartek (20 marca) o godz. 17.00 odbędzie się kolejne spotkanie biblijne. Będziemy kontynuować analizę 1. rozdziału listu ap. Pawła do Kolosan.
Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym, a stosowne zaproszenie wraz z linkiem do połączenia w aplikacji ZOOM pojawi się w czwartek przed spotkaniem na stronie internetowej naszej Parafii. A zatem gorąco zapraszam do domu parafialnego lub przed ekrany komputerów!
8.) W najbliższy piątek (21 marca) zapraszam młodzież naszej Parafii zarówno ze szkół ponadpodstawowych, jak i studentów na kolejne spotkanie, które rozpocznie się tradycyjnie o godz. 18.00.
9.) Mamy także zaproszenie z Parafii ewangelicko-reformowanej, która w sobotę 22 marca o godz. 11.00 rozpoczyna nowy cykl spotkań zatytułowany „Śniadania na Lesznie”.
Pierwszą „gościnią” będzie dr Elżbieta Reutt-Jaworowicz – specjalista ginekolog. Pani doktor podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem medycznym, jak i opowie o swojej pracy w Nigerii.
Osoby chętne do wzięcia udziału w tym spotkaniu proszone są o zgłoszenie się do sekretariatu (22 636 99 45) lub pod adresem mailowym: diakonia@reformowani.org.pl.
Mile widziany jest także udział we wspólnym przygotowywaniu „drugiego śniadania”. W zamyśle spotkanie odbędzie się przy drugim śniadaniu”. Spotkanie będzie miało miejsce w domu parafialnym przy Al. Solidarności 76 A. Zapraszam w imieniu Organizatorek!
10.) W poniedziałek 24 marca o godz. 17.30 odbędzie się kolejne spotkanie grupy „Młodych Dinozaurów”.
Tym razem spotkamy się w budynku kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2 A. Obejrzymy miniwystawę obrazów autorstwa prof. Juliusza Narzyńskiego (1934-2020) – artysty malarza, nauczyciela akademickiego, naszego dawnego parafianina.
Następnie udamy się do domu parafialnego (sala parafialna), gdzie Pani Grażyna Narzyńka przybliży nam sylwetkę swojego stryja jako człowieka i artysty. Zapraszam w imieniu Organizatorów!
11.) W ramach cyklu modlitewnego, który trwa w całym naszym Kościele, w każdym tygodniu są przygotowywane informacje o parafiach danej diecezji wraz z intencjami modlitewnymi.
Obecnie cykl modlitewny dotyczy parafii w obrębie Diecezji Mazurskiej. Dzisiaj do naszej modlitwy powszechnej włączymy Parafię Ewangelicko-Augsburską w Ostródzie, która swym zasięgiem obejmuje teren kilku powiatów zachodnich Mazur. Są to głównie małe miasta i wsie, gdzie dominują tereny rolnicze. Do Parafii należą 4 filiały: Iława, Łęguty, Morąg i Pasłęk, a cała społeczność liczy 160 osób. Proboszczem jest ks. Wojciech Płoszek.
Oprócz działalności kultowej i duszpasterskiej działa także Ewangelickie Stowarzyszenie „Syloe”, które prowadzi stację socjalną i wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.
12) Trwa okres składania deklaracji podatkowych w Urzędach Skarbowych oraz przekazywania 1,5 % na konkretny, wybrany cel. W zeszłym roku na cele diakonijne tą drogą nasza Parafia otrzymała sumę w wysokości w wysokości 18 683,30 zł, za co gorąco dziękujemy wszystkim Darczyńcom! Dokładamy wszelkich starań, by uczynić z tej hojnej darowizny jak najlepszy użytek – z myślą o osobach potrzebujących!
W tym roku ponownie zachęcamy do przekazania 1,5% na rzecz pracy diakonijnej w naszej Parafii!
Żeby 1,5 % z Państwa podatków trafił do naszej Diakonii parafialnej, należy w swoim formularzu zeznania podatkowego wpisać nr KRS organu prowadzącego, który posiada status organizacji pożytki publicznego. W naszym przypadku to nr KSR 0000260697 Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zaś w w rubryce „Informacje uzupełniające” należałoby wpisać słowa: Diakonia Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Dzięki tej informacji uzupełniającej przekazane środki na pewno trafią do naszej Parafii.
Szczegółowe informacje na ten temat są zawarte w specjalnej ulotce, którą można pobrać przy wyjściu z kościoła lub w domu parafialny.
13) Od ubiegłej niedzieli trwa 30-ta już edycja akcji charytatywnej „Skarbonka diakonijna”, która od wielu lat ma charakter ekumeniczny (jest wspólnie prowadzona przez Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Caritas Polska Kościoła Rzymskokatolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego).
Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: „Skarbonka nadziei”. Zachęcamy w niej do ograniczenia w czasie pasyjnym niektórych przyjemności i złożenia zaoszczędzonych w ten sposób środków finansowych do skarbonki. To jest propozycja nowoczesnej formy postu.
Przy wyjściu z kościoła wyłożone są tekturowe skarbonki, przeznaczone na zbieranie środków, które Diakonia przeznaczy na leczenie i rehabilitację osób starszych i dzieci, na zakup leków oraz wszelką pomoc w zależności od potrzeb. Nawet najmniejszy dar złożony do skarbonki ma wielką wartość – jest bowiem wyrazem społecznej solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości!
Akcję będziemy prowadzić do Niedzieli Palmowej.
14.) Wybiegając nieco do przodu, zapraszam na „Śniadanie (prawie) na trawie dla kobiet“, które odbędzie się 5 kwietnia o godz. 10.00 przy ul. Rosoła 10. Organizatorami spotkania jest Parafia E-A Św. Trójcy w Warszawie oraz Fundacja Ewangelickie Towarzystwo Oświatowe. W programie przewidziano warsztaty artystyczne oraz wykład ks. Wiktorii Matloch pt. „Byś kobietą… zmieniająca się rola kobiet”. Żeby wziąć udział w spotkaniu, należy się zapisać do 31 marca. Szczegóły widnieją na stronie internetowej naszej Parafii oraz na plakacie na tablicy ogłoszeń.
15.) Czas Pasyjny jest szczególnym okresem pokuty, modlitwy, zbliżania się do wydarzeń Wielkiego Tygodnia, stawania pod krzyżem Jezusa, by w niedzielny poranek Wielkanocy być świadkiem pustego grobu.
W tym niezwykłym czasie gromadzimy się również na naszych nabożeństwach, które pogłębiają tę tematykę. Jeżeli jednak są osoby, które fizycznie nie mogą uczestniczyć w naszych nabożeństwach w kościele, a chciałyby przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego wziąć udział w społeczności Stołu Pańskiego, a więc otrzymać sakrament Komunii Świętej, zachęcam do bezpośredniego kontaktu z duchownymi lub z kancelarią parafialną! Na zaproszenie danej osoby lub rodziny jesteśmy gotowi udać się pod odpowiedni adres, by poprowadzić domowe nabożeństwo ze Spowiedzią i Komunią Świętą!
ks. dr Dariusz Chwastek