Pod koniec listopada, dokładnie 27-go, miało miejsce niecodzienne spotkanie z dr. Jerzym Sojką, który opowiadał o swojej pasji i pracy. Spotkanie składało się z dwóch części: z referatu pt. „Słowo Boże w teologii Marcina Lutra” oraz z rozmowy z dr. Sojką, w trakcie której każdy mógł zadać pytanie prelegentowi. W spotkaniu wzięły 25 osób, dla których poczęstunek w postaci herbaty, kawy i ciastek przygotowały panie z parafialnego Koła Pań. Spotkanie prowadził proboszcz, ks. dr Dariusz Chwastek.
Gość wieczoru, dr Sojka jest adiunktem w Katedrze Teologii Systematycznej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Specjalizuje się w teologii luterańskiej XVI wieku, a także zajmuje się jej recepcją na gruncie teologii systematycznej XX wieku.
Spotkanie rozpoczął prezes Rady Parafialnej, Pan Paweł Niemczyk, który serdecznie powitał prelegenta i oddał głos ks. Chwastkowi. Proboszcz przybliżył sylwetkę prelegenta, szerzej ukazał jego zainteresowania, a także wprowadził słuchaczy w tematykę referatu dr. Sojki.
Prelegent w referacie posłużył się nośną metaforą, stwierdzając między innymi, że teologia ks. dr. Marcina Lutra jest „teologią internetową”. To znaczy, że badając spuściznę teologiczną Reformatora mamy do czynienia z siecią myśli, tez, kazań, pomniejszych pism i traktatów. Są one ze sobą połączone, a tym, co je spaja, jest „serwer Słowa Bożego”.
Słowo Boże w teologii ks. Marcina Lutra funkcjonuje na wielu płaszczyznach życia Kościoła. Mianowicie działa ono w Sakramentach, w kazaniu, w nauce o Zakonie i Ewangelii, a także obecne było w dziele stworzenia (por. Hbr 11, 1-3).
Luter silnie podkreślał rolę kazania, ponieważ to właśnie Słowo Boże, które ma charakter mówiony, najbardziej oddziałuje na słuchaczy. Dlatego Reformator wyraził niepocieszenie, kiedy przyszło mu wydać drukiem swoją postyllę domową. Ten przykład pokazuje, jak bardzo praktycznym człowiekiem był wittenberski Reformator.
W drugiej części spotkania było miejsce na zadawanie prelegentowi pytań. Z tej okazji skorzystało kilka osób, zadając pytania, na które odpowiadali dr Sojka i ks. Chwastek.
Jedno z pytań brzmiało: „Czy Marcin Luter był antysemitą?”. Okazuje się, że Luter było postacią złożoną. W obliczu różnych sytuacji różnie formułował swoje twierdzenia. Niekiedy ostro wypowiadał się o Żydach, a innym razem był im przychylny. Lutra należy interpretować zawsze w kontekście czasów, w których napisał dane słowa. Nie powinniśmy także przykładać naszej miary do czasów, w których on tworzył. Nie można pochopnie wyciągać wniosków z niekiedy brutalnego języka Reformatora. Ksiądz Chwastek przy okazji pytania: „czy jako luteranie musimy w pełni zgadzać się ze wszystkimi twierdzeniami Marcina Lutra”, doprecyzował, że z jednej strony istnieje teologia luterska, a z drugiej teologia luterańska. Teologia luterska to teologia reformatora, która wypływa z jego pism. Natomiast na teologię luterańską składa się ogromny dorobek wielu teologów, którzy poruszali się w nurcie teologii reformacyjnej i zarazem pozostawali otwarci na inspiracje wykraczające poza teologię Marcina Lutra. Należy o tym pamiętać, ustosunkowując się do myśli teologicznej Wittenberczyka.
Pytań było wiele, przez co spotkanie było bardzo interesujące i owocne. Po jego zakończeniu można było nabyć książkę dr. Sojki oraz otrzymać wpis autora.
Książka jest obecnie dostępna w kancelarii parafialnej oraz w kościele – po niedzielnych nabożeństwach – w punkcie z literaturą.
Sebastian Madejski