§ 33

1. Parafią zarządza Rada Parafialna wybrana przez Zgromadzenie Parafialne i zatwierdzona przez Radę Diecezjalną.

2. W skład Rady Parafialnej wchodzą:

1) Proboszcz oraz inni etatowi duchowni Parafii,

2) 6-25 parafian wybranych przez Zgromadzenie Parafialne z uwzględnieniem podziału na okręgi mandatowe,

3) przedstawiciel zatrudnionych w Parafii katechetek i katechetów. Konsystorz na wniosek Rady Diecezjalnej może zmniejszyć ilość członków Rady Parafialnej w małych parafiach nie mniej niż do czterech.

 

§ 34 W wykonywaniu sprawowanego zarządu Parafii do właściwości Rady Parafialnej należy w szczególności:

1) Czuwanie nad zachowaniem czystości nauki Kościoła, moralności i karności chrześcijańskiej oraz krzewienie życia religijnego w Parafii.

2) Wspieranie duszpasterza w modlitwie i współdziałanie z nim w duchowym budowaniu Parafii w myśl zasady powszechnego kapłaństwa.

3) Dawanie dobrego przykładu innym.

4) Zabieganie o godne święcenie niedziel i świąt, troska o zewnętrzny porządek oraz czas i miejsce nabożeństw i o regularne uczęszczanie parafian na nabożeństwa oraz współdziałanie w ulepszaniu miejscowych urządzeń kościelnych.

5) Troska o chrześcijańskie wychowanie dzieci i młodzieży.

6) Prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej, organizowanie pieczy nad ubogimi i chorymi, popieranie wszelkich spraw dobroczynności w Parafii i w Kościele.

7) Przygotowanie wyborów Proboszcza, Proboszcza Pomocniczego, Rady Parafialnej, Komitetu Parafialnego i delegatów do Synodu Diecezjalnego.

8) Uchwalenie wniosku o przydzielenie Proboszczowi Wikariusza i przygotowanie wniosku na Zgromadzenie Parafialne o ustanowieniu dodatkowych stałych stanowisk duchownych w Parafii.

9) Zarząd majątkiem parafialnym, składanie rocznych sprawozdań finansowych i opracowywanie projektu budżetu, podejmowanie decyzji w sprawach przyjmowania darowizn w postaci nieruchomości wolnych od obciążeń.

10) Sporządzanie, uzupełnianie i weryfikowanie listy wyborców oraz dokonywanie podziałów na okręgi mandatowe przy wyborach parafialnych,

11) Powoływanie i zwalnianie świeckich pracowników Parafii oraz ustalanie warunków zatrudniania duchownych i świeckich pracowników parafii.

12) Powoływanie komisji parafialnych.

13) Przedstawienie przełożonym władzom kościelnym wniosków w ogólnych sprawach kościelnych wraz z uzasadnieniem.

 

§ 35 Kadencja Rady Parafialnej trwa 5 lat.

 

 

Tymczasowa Rada Parafialna:

Na wniosek Rady Diecezjalnej Diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z dnia 19 czerwca 2012 r., w związku ze zdekompletowaniem Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, działając na podstawie § 35 ust. 2 lit. c i ust. 3 Regulaminu Parafialnego, Konsystorz rozwiązał Radę Parafialną Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie wybraną 12 czerwca 2011 r. oraz mianował w jej miejsce tymczasową Radę Parafialną w trzyosobowym składzie – Łukasz Gawryś, prof. Janusz T. Maciuszko, Paweł Niemczyk. Z mocy prawa w skład Rady Parafialnej wchodzi również Proboszcz-Administrator.

Tymczasowa Rada Parafialna została wprowadzona w urzędowanie przez Biskupa Diecezji Warszawskiej ks. Jana Cieślara w dniu 12.07.2012r. Tego samego wybrano prezesa tymczasowej Rady Parafialnej – prof. Janusza T. Maciuszko, skarbnika – Łukasza Gawrysia oraz sekretarza – Pawła Niemczyka. Z urzędu wiceprezesem został Proboszcz-Administrator – ks. Marcin Kotas.

Zgodnie z Regulaminem parafialnym tymczasowa Rada Parafialna posiada wszystkie uprawnienia Rady Parafialnej. Sprawuje swe funkcje do czasu przejęcia ich przez nowo wybraną radę Parafialną, nie dłużej jednak niż przez jeden rok.